menusearch
khabarrooz1.ir

هنوز هم قهرمانانی شبیه تختی داریم

جستجو
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ | ۱۰:۲:۱۹
۱۴۰۰/۱۰/۱۴ سه شنبه
(2)
(0)
هنوز هم قهرمانانی شبیه تختی داریم
هنوز هم قهرمانانی شبیه تختی داریم

به گزارش خبر روز ؛ غلامرضا تختی که با عنوان جهان پهلوان نیز شناخته می‌شود، کشتی‌گیر آزادکار ایرانی بود. وی در بازی‌‌‌‌‌های 1956 توانست پس از امامعلی حبیبی، دومین مدال طلای ورزشکاران ایرانی در بازی‌‌‌‌‌های المپیک را به دست آورد. او با کسب این نشان، به همراه دو مدال نقره که در بازی‌‌‌‌‌های 1952 و 1960 از آن خود کرد، پرافتخارترین کشتی‌گیر ایران در این بازی‌ها است. تختی 2 قهرمانی و 2 نایب قهرمانی در رقابت‌‌‌‌‌های قهرمانی جهان و نشان طلای بازی‌‌‌‌‌های آسیایی را در دوران فعالیت خود به دست آورد. تختی از چهره‌‌‌‌‌های مشهور فرهنگ عامه ایرانیان است و در فرهنگ ورزشی ایران، بسیاری وی را نماد «پهلوانی» و «جوانمردی» می‌دانند.

حسن یزدانی، قهرمانی المپیک و جهان، همزمان با فرا رسیدن سالروز درگذشت تختی اظهار کرد: همیشه از دوستان و پیشکسوتان این رشته شنیده‌ام که جهان پهلوان تختی بسیار انسان مردم داری بود و شاید همین مسئله باعث شده که از نام او همیشه به نیکی یاد شود و نامش در ذهن و دل مردم با گذشت چند دهه زنده باشد.

وی با اشاره به این‌که منش تختی هنوز هم بین قهرمانان ورزشی حفظ شده، گفت: آنچه که پرواضح است محبوبیت تختی صرفا به دلیل مدال‌هایی که به دست آورده نبوده بلکه حضور او در کنار قشر ضعیف و خاکی بودنش با مردم زبانزد عام و خاص است. خوشبختانه این رویه هنوز هم در بین ورزشکاران و حتی مردم عادی پابرجاست البته این دوستان خیلی دوست ندارند دیده شوند و امیدوارم که این فرهنگ در بین همه مردم جا بیفتد و فقط شامل قهرمانان نشود.

یزدانی در پایان تاکید کرد: محبوبیتی که امروز دارم قطعا به لطف خدا و مردم است. خیلی از ورزشکاران و هنرمندان امروزه حتما آن شهرت لازم را دارند اما امیدوارم روزی نرسد که گذشته خود را فراموش کنیم. مهم ترین چیز اخلاق است که باید همیشه به خوبی آن را رعایت و در عین حال تقویت کرد.

 

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
هدر سایت
آخرین اخبار